Založ si blog

Sebapoškodzovanie- moje druhé ja?

Sebapoškodzovanie patrí v dnešnej dobe medzi veľmi rozšírené problémy. Teda aspoň ja to tak vnímam…môj názor však môže byť skreslený, nakoľko som svoj čas trávila s ľuďmi, ktorí mali rovnaký problém ako ja. Aj napriek tomu, že ide o nepríjemnú záležitosť, vďaka sebapoškodzovaniu som zistila, že nie všetky na prvý pohľad negatívne veci sú naozaj negatívne.

Nevinný začiatok

Moja cesta sebaubližovania začala na strednej škole. Bojovala som s veľkými depresiami a stavmi úzkosti. Samozrejme, liečila som sa, no lieky mi ani po roku liečby nepomáhali. Môj osud to zariadil. Pri holení som narazila na kosť a porezala sa žiletkou. A viete, čo sa stalo? Moje napätie, ktoré som prežívala deň a noc, od pondelka do nedele, 24 hodín denne, zrazu opadlo. Samozrejme, bola som z toho v rozpakoch. Bola to bolesť, ale bola príjemná. Zrazu som necítila strach, obavy, nemala som pocit, že všetko okolo mňa je len sen- vedela som, že po dlhej dobe stojím nohami pevne na zemi.

Začarovaný kruh

A tak keď na mňa prišla na ďalší deň úzkosť, urobila som to opäť. A potom opäť, opäť a opäť…až som sa dostala do začarovaného kruhu. Začarovaný kruh nie je kruhom len tak zo srandy. Nemá koniec, je nekonečný a vy sa v ňom neustále krútite. Porežete sa, no potom máte výčitky svedomia, že ste to urobili, tak sa chcete znova potrestať. Vyjsť z tohto kruhu nie je jednoduché, je to podobné ako alkohol, automaty alebo fajčenie.

Hnev voči sebe

Keď nad tým premýšľam „triezvou hlavou“, viem, že začať s tým bola jedna obrovská chyba. Namiesto toho, aby som sa hnevala na ostatných, všetok svoj hnev som namierila proti sebe. Moja myseľ nielenže potrebuje vyventilovať napätie, doslova si hľadá dôvody na to, aby to mohla urobiť. Niekedy stačí aj úplná maličkosť, napríklad pocit, že nie som dosť dobrá a za to si zaslúžim trest.

Nemám problém

Keď už som bola závislá, neuvedomovala som si, že mám problém. Výhovoriek bolo veľa- však to nerobím až tak často, moje rany nie sú veľké,… Stále obhajujem svoje konanie, okolie to vidí inak ako ja.

Nechcem na seba upozorniť

Každý deň sa stretávam s názormi, že sebapoškodzovanie je len výstrelok modernej doby, ľudia, ktorí to robia chcú na seba len upútať pozornosť. Rozšírený je aj názor, že ubližovanie praktizujú len ľudia s nižšou inteligenciou alebo mentálnym postihnutím… No nie vždy je to tak! Niekedy ide len o nevhodný vzorec správania, ktorý si človek osvojil.

Liečba

Z vlastnej skúsenosti musím napísať, že liečba problému sebapoškodzovania je veľmi náročná a dlhá. Dôležitá je vhodná kombinácia liekov, psychoterapie, prípadne hospitalizácia.

Po dlhom zápase s chorobou,  v ktorom bojujem sama so sebou, som sa naučila mnohé veci. Jednou z nich je zistenie, že o svojich problémoch treba naozaj hovoriť. A prečo?  Možno to pomôže druhým ľuďom, ktorí sú na tom podobne ako vy. Každodenne bojujem…niekedy to ide viac, inokedy menej, ale verte, že raz sa z toho dostanem úplne, Tak ako aj vy!

A nezabudnite! Buď Sober

 

Diagnóza uzavreté oddelenie

31.05.2019

Sedím na studenej chodbe. Väčšia zima mi asi ešte nikdy nebola. Cítim sa strašne, najradšej by som si ľahla pod perinu a spala. Ešte včera som mala dobrý deň. Ležala som na otvorenom oddelení, viac »

Útržky z ECT

30.05.2019

"Vzhľadom na vašu diagnózu a na fakt, že vám nepomáhajú takmer žiadne lieky, začíname uvažovať nad ECT. Mali by sme to skúsiť, mohlo by vám to pomôcť," povedala primárka oddelenia. Moja viac »

Pevnosť, Brégançon,

Macron chce byť vplyvný líder. Odomkol pevnosť silnému Putinovi

19.08.2019 22:27

Šéf Kremľa sa dostal tam, kam francúzski prezidenti pozývajú štátnikov zo zahraničia len výnimočne.

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

budsober

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2854x
Priemerná čítanosť článkov: 951x

Autor blogu

Kategórie

Archív