Založ si blog

Návrat

Takmer po pol roku som sa plná odhodlania vrátila k písaniu článkov na tomto blogu…plná odhodlania ukázať, že aj človek, ktorý si prechádza psychickými ochoreniami, má svoju hodnotu.

Možno sa pýtate, prečo som dostala chuť znova otvoriť túto tému…

Vysvetlenie je jednoduché – keď si do vyhliadavača zadáte  pojem sebapoškodzovanie, zistíte, že táto téma je naozaj tabu. Vďaka seminárnym prácam a vďaka sledovaniu výskumov som zistila, že existuje veľmi málo článkov o tomto probléme, aj napriek tomu, že postihuje ľudí každej vekovej kategórie bez rozdielu, či ide o muža či ženu. Prečo si ľudia pred touto poruchou zatvárajú oči?

Áno, ide o vec, o ktorej málokto dokáže rozprávať. Táto téma sa tabuizuje, častokrát sa dostáva za hranicu toho, čo si je človek schopný priznať. V praxi sa zriedka stretnete s ľuďmi, ktorí sú ochotní ukázať svetu svojich „démonov“, svoje slabosti či slabé stránky.

Nie každý človek sa dokáže popasovať s ďalším veľkým problémom – s odsúdením. Keď sa pohľady nepochopenia a opovrhnutia spoja s pocitom viny, ktorý je pre ľudí trpiacich sebapoškodzovaním bežný, dôsledkom tejto kombinácie môže byť opätovné uchýlenie sa k tomuto radikálnemu riešeniu problémov.

Keď sa človek dostane do fázy, v ktorej sa snaží svoju psychickú bolesť tlmiť bolesťou fyzickou, dostáva sa do kruhu, z ktorého len ťažko nájde východisko bez odbornej pomoci. Toto správanie môžeme porovnať so závislosťou. Výčitky svedomia, ktoré pramenia z pocitu zlyhania, človek ventiluje porezaním (prípadne inou formou poškodenia vlastného tela). Po tomto akte však vo väčšine prípadov nastávajú ďalšie pocity zlyhania a viny, ktoré je nutné riešiť.

Z vlastnej skúsenosti viem, že riešiť tento problém s odborníkom je najlepšie možné riešenie. Niekedy to nie je jednoduché. Opísať svoje pocity je často náročné.

Pri porezaní seba samej o pocitoch nepremýšľam. Nerozoberám ich. Jednoducho ich zaženiem a vypustím chaos, ktorý sa v mysli nahromadil. Keďže o nich nepremýšľam, nepomenuvávam ich, čiže rozprávať o nich nahlas nie je až také jednoduché ako povedať priateľovi, že je dnes hrozný deň, pretože sneží a ja sneh neznášam.

Sedenia so psychológom patria k najsvetlejším momentom celého týždňa. Niekedy sú plné ticha, inokedy plné sĺz. Niekedy zo seba nedokážem vysúkať jediné slovo. Niekedy sa snažím „zahovoriť“ moje problémy, potlačiť ich a rozoberať veci z každodenného života. No aj tieto témy sú mojim problémom ovplyvnené, čiže sa k nemu opäť vrátime. Niekedy poviem vec, za ktorú sa hanbím. Ale viete čo? Je to v poriadku!

Pretože svoj problém riešim. A cesta k úspechu niekedy nie je ružová – pri uzdravovaní to platí desaťnásobne.

Ak ste osobou, ktorá si týmto problémom prechádza alebo poznáte osobu s týmto problémom, podajte mu pomocnú ruku. Niekedy slová „som tu s tebou“ dokážu veľmi veľa.

Na záver by som len chcela dodať odvahu všetkým, ktorí sa rozhodli svoj problém riešiť. Nie ste na to samy!

 

Som psychoakrobat!

03.02.2020

Viete, kto je to psychoakrobat? To som ja. Psychoakrobat je vlastne na prvý pohľad normálny človek. Keď ho stretnete na ulici, usmeje sa na vás, podrží dvere mamičke s kočíkom, v autobuse uvoľní svoje miesto staršej osobe, za každú láskavosť ľuďom poďakuje a pri lúčení popraje každému pekný zvyšok dňa. Vystupuje pokojne, s nadhľadom… jeho vonkajšie [...]

Diagnóza uzavreté oddelenie

31.05.2019

Sedím na studenej chodbe. Väčšia zima mi asi ešte nikdy nebola. Cítim sa strašne, najradšej by som si ľahla pod perinu a spala. Ešte včera som mala dobrý deň. Ležala som na otvorenom oddelení, kde som mala mobilný telefón a všetky svoje osobné veci. Aj svoju mikinu- čo by som za ňu v tejto chvíli dala! Bavila som sa s mojou spolubývajúcou Lenkou, ktorá mala anorexiu a [...]

Útržky z ECT

30.05.2019

„Vzhľadom na vašu diagnózu a na fakt, že vám nepomáhajú takmer žiadne lieky, začíname uvažovať nad ECT. Mali by sme to skúsiť, mohlo by vám to pomôcť,“ povedala primárka oddelenia. Moja prvá myšlienka hneď patrila filmu Prelet nad kukučím hniezdom ( 😀 ) a tak som sa na ňu zahľadela zhrozeným pohľadom. Primárka asi zbadala moje obavy: „Nie je to [...]

tanker

Pri pobreží Filipín sa prevrátil a potopil ropný tanker. Na mieste sa vytvorila ropná škvrna dlhá takmer štyri kilometre

25.07.2024 08:46

Podarilo sa zachrániť 16 zo 17 členov posádky, jeden je nezvestný.

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda hlási nájdenie tiel piatich rukojemníkov v Pásme Gazy

25.07.2024 06:50, aktualizované: 08:25

Militantné hnutie Hamas ich unieslo počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 08:20

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 10491x
Priemerná čítanosť článkov: 2098x

Autor blogu

Kategórie